Vihmaussid

 Vihmausside kaasamine orgaanika lagundamisse ja komposti tootmisesse on väga soovitatav. Nende lisamine tõstab oluliselt orgaanika(sh. biojäätmete) lagunemise kiirust, lisab väärtust valminud kompostile ning kergendab sinu enda tööd mis on seotud komposti tootmise protsessiga.Kõige olulisemad tööd mida vihmaussid Sinu eest teevad on segamine ja õhutamine. Ilma selleta on suur oht, et halvad bakterid hakkavad paljunema ning selle tulemusel, toidujäätmed halvasti lõhnama. Meie poolt müüdavad vihmaussid Eestikeelse nimega sõnnikuussid (Eisenia fetida) on kõige sobivam kohalik liik orgaanika efektiivseks ja kiireks töötlemiseks.

On väga laialtlevinud arvamus, et toidujäätmed haisevad! Tegelikult oleneb see sellest, kui hästi on tagatud hapniku ligipääs. Seetõttu on oluline alati veenduda, et kompostitaval ja vihmaussidele söödetaval materjalil on õige niiskus ja piisavalt süsinikurikast materjali, et tagada hapniku ligipääs. Süsinikurikas materjal on puitunud materjal nagu näiteks kuivanud puulehed, papp ja paber. Toidujäätmete töötlemisel on parim lahendus kasutada poolkõdunendud puulehti vihmausside pesana ning toidujäätmed segada lehtedega ja matta ülemisse kihti 10-20cm sügavusele.

Meie poolt müüdavad vihmaussid on pakendatud koos hulgalise pesamaterjali(puulehed) ja nende lemmik söögiga(toidujäätmed) selleks, et neil oleks ideaalne keskkond paljunemiseks.

Toote andmed:

Kaal: 10-15kg

Maht: 30-60L

Vihmausside kogus: 1-2kg(mõni tuhat vihmaussi eri suurustes ja kookonid)

NB! Vihmausse transporditakse vaid koos tubaste vihmaussi kompostrite ja soojapidavate aiakompostritega. Muul juhul vaid ise järeletulemisega.

   Küsimused ja vastused

   Biojäätmed(toidujäätmed ja haljastusjäätmed) on vihmaussidele üsna ideaalne söök. Puu ja juurvilja jäänused, kohvi ja tee puru, määrdunud paber on kõik ideaalne söök vihmaussidele. Vältida tasuks liigselt tsitruseliste, piimatoodete, liha ja kala jääkide lisamist.

   Üldine reegel on see, et kompostiussid söövad umbes poole oma kehakaalust päevas. See tähendab, et kui Teie pere tekitab 1 kg toidujäätmeid päevas, siis Teil läheb vaja vähemalt 2kg vihmausse selleks et süsteem toimiks. Samuti peab arvestama ka kasti pindalaga et sellist kogust usse ära mahutada.

   Kõige olulisem usside söötmise juures on stabiilsus kuna usside arvukus sõltub eelkõige kasti suurusest ja selleks kui palju sööki neil on. Kindlasti tuleks vältida ülesöötmist sest vastasel juhul muutub kasti sisu anaeroobseks ning ussid hakkavad seda toitu vältima. See paneb käima ühe suure probleemide jada kus mädaneva toidu kogused aina kasvavad ja vihausside arukus langeb. Selleks, et vältida anaeroobseid tingimusi, ära pane liiga palju toitu korraga, lisa toitu erinevatesse kohtadesse, sega toidujäätmed läbi pesamaterjaliga(puulehed/paber), kogu koos toidujäätmetega paberit(Rebitud munarestid, tühjad paberirullid, kasutatud majapidamispaber)

   Probleemidele ollakse kõige enam tundlikud kui vihmausse peetakse sise ja eluruumides. Õues kompostikastis me neid probleeme ei tunneta ja ainuke viis teada saada probleemist on alles siis kui vihmaussid on kastist kadunud. Siseruumides on nr1 probleem veinikärbsed ja nii selle kui ka kõikide muude probleemide põhjus on pea alati ületoitmine ja sellest põhjustatud anaeroobsed tingimused. Seega tuleb alati alustada väiksemate kogustega ning lisada juurde toitu kui ussid on eelist toitu sööma asunud. Samuti tuleks toit matta pesamaterjali  sisse, ning katta niiske ajalehega(siseruumides).

   Ideaalne temperatuur on 15-25C seega siseruumides on neid ideaalne pidada. Kui see langeb alla 15C siis nende tootlikus langeb oluliselt. Kui soovite neid õues kompostihunnikus pidada, siis peate veenduma et temperatuur ei lange alla 0C hunniku sees, vastaseljuhul ussid hukkuvad. Õues pidamiseks peate te kas ehitama väga suure hunniku(et bakterite poolt toodetud soojus säiliks), isoleerima kompostri või soetama spetsiaalse soojapidava kompostri.

   Free WordPress Themes, Free Android Games

   E-Pood Peida